Festival Award Winners Archive

54th     53rd     52nd     51st     50th     49th     48th     47th


 

54th ann arbor film festival award winners

The 54th Festival awards were selected by jurors Rebecca Baron, Carl Bogner, and Garbiñe Ortega. Filmmakers awarded $20,000 in cash or film stock/processing are as follows:

Ken Burns Award for Best of the Festival
Ears, Nose and Throat (Kevin Jerome Everson)

The Stan Brakhage Film at Wit’s End Award
The Illinois Parables (Deborah Stratman)

Michael Moore Award for Best Documentary Film
The Event (Sergei Loznitza)

Best Experimental Film
Engram of Returning (Daïchi Saïto)

Chris Frayne Award for Best Animated Film
The Resonance (Rezonans) (Mateusz Sadowski)

Lawrence Kasdan Award for Best Narrative Film
Edmond (Nina Gantz)

Tom Berman Award for Most Promising Filmmaker
Jáaji Approx. (Sky Hopinka)
Australian Paper (Minjung Kim)

Kodak Cinematic Vision Award
Fish Point (Pablo Mazzolo)
House and Universe (Antoinette Zwirchmayr)

Tios Award for Best International Film
Dead Slow Ahead (Mauro Herce)

Peter Wilde Award for Most Technically Innovative Film
conical signal (arc)

\aut\FILM Award for Best LGBT Film
Hard as Opal (Jared Buckhiester and Dani Leventhal)

Leon Speakers Award for Best Sound Design
Irradiant Field (Laura Kraning)

The No Violence Award
Bending to Earth (Rosa Barba)

The Barbara Aronofsky Latham Award for Emerging Experimental Video Artist
Vague Images at the Beginning and End of the Day (Carl Elsaesser)

Prix DeVarti for Funniest Film
A Boy Needs a Friend (Steve Reinke)

George Manupelli Founder’s Spirit Award
We Chose the Milky Way (Eva Marie Rødbro)

Gil Omenn Art & Science Award
Prima Materia (Charlotte Pryce)

The Eileen Maitland Award
Baba Dana Talks To The Wolves (Ralitsa Doncheva)

Overture/Wazoo Award for Best Music Video
“Beasts in the Garden” by Spires that in the Sunset Rise (Lori Felker)

PROCAM Best Regional Filmmaker Award

Our Last Hurrah (Terri Sarris)
How to Rust (Julia Yezbick)

Jury Awards
Two Clothespins in an Envelope (Susanna Wallin)
Vivir Para Vivir / Live to Live (Laida Lertxundi)
Blue and Red (Zhou Tao)
Summer 1975 (Wrik Mead)

 

53rd ANN ARBOR FILM FESTIVAL AWARD WINNERS

The 53rd Festival awards were selected by jurors Jesse McLean, Julie Murray, and Joanna Raczynska. Filmmakers awarded $18,000 in cash or film stock/processing are as follows:

Ken Burns Award for Best of the Festival - $3000
The Creation of Meaning (Simone Rapisarda Casanova)

Tom Berman Award for Most Promising Filmmaker - $2000
Many Thousands Gone (Ephraim Asili)
The Figure Carved Into the Knife by the Sap of the Banana Tree (Joana Pimenta)

Pat O’Neill Perseverance Furthers Award
 - $1750
Scrapbook (Mike Hoolboom)

The Stan Brakhage Film at Wit’s End Award - $1000
Things (Ben Rivers)

Gus Van Sant Award for Best Experimental Film - $1000
Detour de Force (Rebecca Baron)

Chris Frayne Award for Best Animated Film - $1000
The Bigger Picture (Daisy Jacobs)

Lawrence Kasdan Award for Best Narrative Film - $1000
Episode of the Sea (Lonnie van Brummelen & Siebren de Haan)

Michael Moore Award for Best Documentary Film - $1000
Speculation Nation (Bill Brown & Sabine Gruffat)

The Barbara Aronofsky Latham Award for Emerging Experimental Video Artist - $1000
All That is Solid (Louis Henderson)

Gil Omenn Art & Science Award - $1000
Depositions (Luke Fowler)

Prix DeVarti for Funniest Film - $1000
Seven Signs that Mean Silence (Sara Magenheimer)
The Song Remains The Same (Mark Toscano)

Colorlab / Niagara / ORWO Award for Best Cinematography - $1350 processing, $500 film stock
Blue Loop July (Mike Gibisser)
A Symptom (Beb Balcom)
vindmøller (Margaret Rorison)

Kinetta Handcrafted Film Award - $1000 in film scanning and grading services
Three Quarters (Kevin Jerome Everson)

PROCAM Best Regional Filmmaker Award
 - $750 in credit
VV (Elizabeth Wodzinski)

The No Violence Award - $512
Babash (Lisa Truttman & Behrouz Rae)

Tios Award for Best International Film - $500
Old Jewish Cemetery (Sergei Loznitsa)

Peter Wilde Award for Most Technically Innovative Film - $500
Brouillard - Passage #15 (Alexandre Larose)

Leon Speakers Award for Best Sound Design - $500
Accent Grave on Ananas (film by Tamara Henderson, sound by Dan Riley)

George Manupelli Founders Spirit Award - $500
Special Features (James N. Kienitz Wilkins)

The Eileen Maitland Award - $500
Sister City (Dani Leventhal)

53rd AAFF Audience Award - $500
Scrapbook (Mike Hoolboom)

\aut\FILM Award for Best LGBT Film - $300
The Royal Road (Jenni Olson)

Overture/Wazoo Award for Best Music Video - $300
Cirrus by Bonobo (Cyriak)

Jury Awards - $1500
War Prayer (Richard Wiebe)
Chapri (Kataryza Plazinska)
Peacock (Andrew Kim)
Port Noir (Laura Kraning)
Iron Ministry (J.P. Sniadecki)

 

52nd Ann Arbor film festival award winners

The 52nd Festival awards were selected by jurors Steve Anker, Hope Tucker and Jeremy Rigsby. Filmmakers awarded $20,000 in cash or film stock/processing are as follows:

Ken Burns Award for Best of the Festival
Lagos Island & Lagos Sand Merchants (Karimah Ashadu)

The Stan Brakhage Film at Wit’s End Award
A Study in Natural Magic (Charlotte Pryce)

Lawrence Kasdan Award for Best Narrative Film
Letter to a Refusing Pilot (Akram Zaatari)

Michael Moore Award for Best Documentary Film
Purgatorio (Rodrigo Reyes)

Award for Best International Film
Mille Soleils (Mati Diop)

Peter Wilde Award for Most Technically Innovative Film
Main Hall (Philipp Fleischmann)

\aut\FILM Award for Best LGBT Film
Touch (Shelly Silver)

Leon Speakers Award for Best Sound Design
Hacked Circuit (Deborah Stratman)

Award for Best Cinematography
Sun Song (Joel Wanek)
Rivergarden (Jack Cronin)
murmurations (Rebecca Meyers)

The No Violence Award
Letter to a Refusing Pilot (Akram Zaatari)

Gus Van Sant Award for Best Experimental Film
Gradual Speed (Els van Riel)

Chris Frayne Award for Best Animated Film
Velocity (Karolina Glusiec)

The Barbara Aronofsky Latham Award for Emerging Experimental Video Artist
Division (Johan Rijpma)

Prix DeVarti for Funniest Film
The Great Rabbit (Atsushi Wada)

Tom Berman Award for Most Promising Filmmaker
Will o’ the Wisp (Andrew Kim)

George Manupelli Founder’s Spirit Award
Gente Perra (Dog People) (Anja Dornieden and Juan David González Monroy)

Gil Omenn Art & Science Award
Gowanus Canal (Sarah J. Christman)
Adeline For Leaves (Jessica Sarah Rinland)

The Eileen Maitland Award
A Million Miles Away (Jennifer Reeder)

Award for Best Music Video
Metamorfoza (Martha Colburn)

Kinetta Handcrafted Film Award
Dot Matrix (Richard Tuohy)

Kinetta Archival Film Award
Off-White Tulips (Aykan Safoglu)

Jury Awards
The Absent Stone (La Piedra Ausente) (Jesse Lerner & Sandra Rozental)
Brimstone Line (Chris Kennedy)
Cold Open (Seamus Harahan)
ELSA merdelamerdelamer (Abigail Child)
Fe26 & sound that (Kevin Jerome Everson)


51st Ann Arbor Film Festival Award Winners

The 51st Festival awards were selected by jurors Kevin Jerome Everson, Laida Lertxundi and Marcin Gizycki. Filmmakers awarded $19,000 in cash or film stock/processing are as follows:

Ken Burns Award for Best of the Festival - $3,000
Our Nixon (Penny Lane)

The Stan Brakhage Film at Wit’s End Award - $1,000
I Am Micro (Shai Heredia, Shumona Goel)

Lawrence Kasdan Award for Best Narrative Film - $1,000
Bite of the Tail (Song E Kim)

Michael Moore Award for Best Documentary Film - $1,000
Skinningrove (Michael Almereyda)

Award for Best International Film - $500
2012 (Takashi Makino)

Peter Wilde Award for Most Technically Innovative Film - $500
Da Vinci (Yuri Ancarani)

\aut\FILM Award for Best LGBT Film - $500
Encounters I May or May Not Have Had with Peter Berlin (Mariah Garnett)

Leon Speakers Award for Best Sound Design - $500
Life is an Opinion, Fire a Fact (Karen Yasinsky)

FotoKem/Colorlab Award for Best Cinematography - $1,750 (processing)
Despedida (farewell) (Alexandra Cuesta)
People’s Park (Libbie D. Cohn, J.P. Sniadecki)

The No Violence Award - $512
I Remember: A Film About Joe Brainard (Matt Wolf)

Gus Van Sant Award for Best Experimental Film - $1,000
Postface (Frédéric Moffet)

Chris Frayne Award for Best Animated Film - $1,000
Burning Star (Joshua Gen Solondz)

The Barbara Aronofsky Latham Award for Emerging Experimental Video Artist - $1,000
Pareidolia (Maya Erdelyi)

Prix DeVarti for Funniest Film - $1,000
Liberaceón (Chris Vargas)

Tom Berman Award for Most Promising Filmmaker - $500
Split Ends, I Feel Wonderful (Akosua Adoma Owusu)

George Manupelli Founder’s Spirit Award - $500
Flower (Naoko Tasaka)

Art & Science Award - $1,000
Dear Pluto (Joanna Priestley)

The Eileen Maitland Award - $500
Lie Back and Enjoy It: A Film About JoAnn Elam (Jessica Bardsley)

Award for Best Music Video - $300
Reagan by Killer Mike (Daniel Garcia, Harry Teitelman)

Vimeo Audience Award - $1,000
Burrow-Cams (Sam Easterson)
Buffalo Death Mask (Mike Hoolboom)

Jury Awards - $2,000
Handful of Dust (Hope Tucker)
Solar Sight II (Lawrence Jordan)
Coversong (Eric Dyer)
More Is Always on the Way (Bryan Boyce)
Releasing Human Energies (Mark Toscano)
Circle in the Sand (Michael Robinson)
Phantom of a Libertine (Ben Rivers)
Dad’s Stick (John Smith)

 

50th Ann Arbor FIlm Festival Award Winners

The 50th Festival awards were selected by jurors Michael Robinson, Kathy Geritz and Peter Rose. Filmmakers awarded $22,000 in cash or film stock/processing are as follows:

Ken Burns Award for Best of the Festival - $3,000
Lack of Evidence (Manque de Preuves) (Hayoun KWON)

The Stan Brakhage Film at Wit’s End Award - $1,000
Voluptuous Sleep (Betzy Bromberg)

Lawrence Kasdan Award for Best Narrative Film - $1,000
Palaces of Pity (Daniel Schmidt, Gabriel Abrantes)

Michael Moore Award for Best Documentary Film - $1,000
Guañape Sur (János Richter)

Gus Van Sant Award for Best Experimental Film - $1,000
Sounding Glass (Sylvia Schedelbauer)

Chris Frayne Award for Best Animated Film - $1,000
It’s such a beautiful day (Don Hertzfeldt)
Traces (Scott Stark)

The Barbara Aronofsky Latham Award for Emerging Experimental Video Artist - $1,000
Ceibas: The Epilogue – The Well of Representation (Evan Meaney)

Prix DeVarti for Funniest Film - $1,000
Walt Disney’s “Taxi Driver” (Bryan Boyce)
Shadow Cuts (Martin Arnold)
Pluto Declaration (Travis Wilkerson)

Tom Berman Award for Most Promising Filmmaker - $1,000
The Strawberry Tree (Simone Rapisarda Casanova)

Kodak/Colorlab Award for Best Cinematography - $3,000 ($1,500 of film plus $1,500 processing)
Undergrowth (Robert Todd)
Within (Robert Todd)

Art & Science Award - $1,000
20Hz (Semiconductor)

Award for Best International Film - $500
Untitled (Neil Beloufa)

Peter Wilde Award for Most Technically Innovative Film - $500
Vexed (Telcosystems)

\aut\FILM Award for Best LGBT Film - $500
The Evil Eyes (Bobby Abate)

The Ghostly Award for Best Sound Design - $500
Remote (Jesse McLean)

The No Violence Award - $512
If the War Continues (Jonathan Schwartz)

George Manupelli Founder’s Spirit Award - $500
By Foot-Candle Light (Mary Helena Clark)

The Eileen Maitland Award - $500
Irma (Charles Fairbanks)

Award for Best Music Video - $500
Go Outside (Isaiah Seret)

Jury Awards - $2,250
As Above, So Below (Sarah J. Christman)
Tin Pressed (Dani Leventhal)
Curious Light (Charlotte Pryce)
Landfill 16 (Jennifer Reeves)
August Song (Jodie Mack, Emily Kuehn)
A Lax Riddle Unit (Laida Lertxundi)
Quest (Cautare) (Ionuţ Piturescu)
The House (Das Haus) (David Buob)
Envelop (Cam Archer)

Vimeo Audience Award - $1,000
Moxie (Stephen Irwin)
Verses (James Sansing)

 

49th Ann Arbor Film Festival Award WInners

The 49th Festival awards were selected by jurors Rebecca Meyers, Stephen Connolly and Vanessa Renwick. Filmmakers awarded $20,000 in cash or film stock/processing are as follows:

Ken Burns Award Best of the Festival - $3,000
Jan Villa (Natasha Mendonca) 

Stan Brakhage Film at Wit’s End Award - $1,000
Drifter (Timoleon Wilkins)

Gus Van Sant Award Best Experimental Film - $1,000
In The Absence of Light, Darkness Prevails (Fern Silva)

Michael Moore Award Best Documentary Film - $1,000
Disorder (Huang Weikai)

Lawrence Kasdan Award Best Narrative Film - $1,000
Home Movie (Braden King)

Chris Frayne Award Best Animated Film - $1,000
Hand Soap (Kei Oyama)

The Barbara Aronofsky Latham Award Emerging Experimental Video Artist - $1,000
I Touched Her Legs (Eva Marie Rødbro)

Prix DeVarti Funniest Film - $1,000
The Mechanism of Spring (Atsushi Wada)
In A Pig’ s Eye (Atsushi Wada)

Art & Science Award - $750
Trypps #7 (Badlands) (Ben Russell)

Peter Wilde Award Most Technically Innovative Film - $500 
These Hammers Don’ t Hurt Us (Michael Robinson)

\aut\FI LM Award Best LGBT Film - $500
Covered (John Greyson)

Award for Best Sound Design - $500
Get Out Of The Car (Thom Andersen)

Kodak/Grace & Wild Imaging Award for Best Cinematography - $3,000 ($1,500 of film, $1,500 processing)
Castaic Lake (Brigid McCaffrey)

Tom Berman Award Most Promising Filmmaker - $1,000
Aliki (Richard Wiebe)

George Manupelli Founder’s Spirit Award - $500
A Family Portrait (Joseph Pierce)

The Eileen Maitland Award - $500
Hepworth (Alexis Bravos)

The No Violence Award - $512
Atlantiques (Mati Diop)

Award for Best International Film - $500
Vargtimmen - After a Scene by Ingmar Bergman (Georg Tiller)

Award for Best Music Video - $500
I Say Fever (Ramona Falls) (Stefan Nadelman, 2009)

Jury Awards
The Radiant Grace Award - $550
Little Brother (Callum Cooper)

The Flood of Love Award - $500 
The Florestine Collection (Helen Hill, Paul Gailiunas)

The Looking and Listening Award - $200
Broad Channel (Sarah J. Christman)
New Year Sun (Jonathan Schwartz)

The Innie Outie Award - $200
PINK (Soon-Mi Yoo)

The On the Fly Award - $200 
Ray’s Birds
(Deborah Stratman)

The Double Documentary Award - $200
28.IV.81 (Descending Figures) (Christopher Harris)

The Actuality Award - $200 
Make It New, John (Duncan Campbell)

 

48th Ann Arbor Film Festival Award WInners

The 48th Festival awards were selected by jurors Ben Russell, Irena Leimbacher and Tomonari Nishikawa. Filmmakers awarded $20,000 in cash or film stock/processing are as follows:

Ken Burns Award for Best of the Festival - $3,000
Beauty Plus Pity (Duke and Battersby)
Trees of Syntax, Leaves of Axis (Daichi Saito)

The Stan Brakhage Film at Wit's End Award - $1,000
The Presentation Theme (Jim Trainor)

Michael Moore Award for Best Documentary Film - $1,000
Bernadette (Duncan Campbell)

Lawrence Kasdan Award for Best Narrative Film - $1,000
Seven Songs About Thunder (Jennifer Reeder)
Some Days Are Better Than Others (Matthew McCormick)

Chris Frayne Award for Best Animated Film - $1,000
Please Say Something (David OReilly)

Tom Berman Award for Most Promising Filmmaker - $1,000
My Tears Are Dry (Laida Lertxundi)

The Barbara Aronofsky Latham Award for Emerging Experimental Video Artist - $1,000
The Burning Blue (Jesse McLean)

Prix DeVarti for Funniest Film - $1,000
Attack of the Robots from Nebula-5 (Chema Garcia Ibarra)
Passage Briare (Friedl vom Groller (Kubelka))

Peter Wilde Award for Most Technically Innovative Film - $500
Travelling Fields (Inger Lise Hansen)

\aut\FILM Award for Best LGBT Film - $500
City of Borders (Yun Suh)

Award for Best Sound Design - $500
way fare (Sylvia Schedelbauer)

Kodak/Filmcraft Imaging Award for Best Cinematography - $3,000 ($1,500 film, $1,500 processing)
Songs from the Shed (Melika Bass)
I Know Where I’m Going (Ben Rivers)

Award for Best International Film - $750
Lost World (Gyula Nemes)

Award for Best Michigan Filmmaker - $500
Sleeping Bear (Jack Cronin)

Food Gatherers Feeding the Soul Award - $500
Portrait #3: House of Sound (Vanessa Renwick)

The Eileen Maitland Award - $500
Twist of Fate (Karen Aqua)

The No Violence Award  - $512
Golden Hour (Robert Todd)

Jury Awards (named by Jurors) - $1200
The City is Cinema Award: Vineland (Laura Kraning)
The Doubling of Space Award: Simultaneous Contrast (Chris Kennedy)
The False Fiction Award: Atlantropa (Samuel Stevens)
The Lost and Found Award: From the Archives of an Inventor (Stephen Wetzel)
The Map of Time Award: Piensa en Mi (Alexandra Cuesta)
The Memory and Magic Award: A Letter to Uncle Boonmee (Apichatpong Weerasethakul)

 

47th Ann Arbor Film Festival Award WInners

The 47th Festival awards were selected by jurors Betzy Bromberg, Emily Hubley and Robert Todd. Filmmakers awarded nearly $20,000 in cash or film stock/processing are as follows:

Ken Burns Award for Best of Festival - $3,000 
O'er the Land (Deborah Stratman)

Gus Van Sant Award for Best Experimental Film - $1,000 
LOUDTHINGS (Telcosystems)

Lawrence Kasdan Award for Best Narrative Film - $1,000 
Kempinski (Neil Beloufa)

Chris Frayne Award for Best Animated Film - $1,000
The Collection (Keren Albala)
Retouches (Georges Schwizgebel)

Michael Moore Award for Best Documentary Film - $1,000 
On The Third Planet from the Sun (Pavel Medvedev)

Edward Jones Audience Award - $1,500
RiP: A remix manifesto (Brett Gaylor)
Skhizein (Jeremy Clapin)
When It Was Blue (Jennifer Reeves)

Kodak/Filmcraft Imaging Award for Best Cinematography - $3,000 ($1,500 of film, $1,500 of processing)
ELEMENTs (Julie Murray)

Tom Berman Award for Most Promising Filmmaker - $1,000 
Kanizsa Hill (Evelyn Lee)

The Barbara Aronofsky Latham Award for Emerging Experimental Video Artist  - $1,000 
Cataract (Alexis Eggertsen)

Prix DeVarti for Funniest Film - $1,000
Operated By Invisible Hands (Nicole Brending)
Video Terraforma Dance Party (Jeremy Bailey)

The Detroit Make it Here Award for Best Michigan Filmmaker - $1,000 
A City to Yourself (Nicole Macdonald)

Peter Wilde Award for Most Technically Innovative Film - $500
Lossless #2 (Rebecca Baron, Doug Goodwin)
Refraction Series (Chris Gehman)

autFILM Award for Best LGBT Film - $500 
Tommy (Tora Martens)

Ghostly Award for Best Sound Design - $500 
Mas Se Perdio (We Lost More) (Stephen Connolly)

The Eileen Maitland Award - $500 
Nora (Alla Kovgan, David Hinton)

The No Violence Award - $512 
Immersion (Richard Levien)

Best International Film Award - $300 
De Tijd (Bart Vegter)

Jury Awards (named by Jurors) - $1200
Re-emerging Filmmaker Award: A Horse Is Not A Metaphor (Barbara Hammer)
Transfalumination Award: Studies in Transfalumination (Peter Rose)
Vision Award: Quiero Ver (Adele Horne)
The Hecklers Can’t Ruin It Award: 1859 (Fred Worden)
Life Force Award: Kassim the Dream (Kief Davidson)
The Perfect Kiss Award: Afterville (Fabio Guaglione, Fabio Resinaro)